יום שני, 10 במאי 2010

מי ירוויח יותר - סטודנט להנדסה או סטודנט לכלכלה?

טוב, אמנם "רק" מקום תשיעי, אבל אנחנו בעשיריה....
אני יכול להגיד לכם שבארץ אולי המשכורות (השנתיות) מעט יותר נמוכות. אבל אפשר בקלות להגיע למשכורת של 8-12 אלף ש"ח בחודש (נטו!) לבעלי תואר במ"מ.
בנוסף שימו לב שבוגר מערכות מידע בשנה הראשונה מרוויח יותר מאשר מהנדס.

כל השכלה היא השקעה, אבל ישנם מקצועות משתלמים במיוחד. עשרת התארים המתגמלים ביותר בארה"ב


השכלה היא השקעה, אבל מהי ההשקעה המומלצת ביותר? אתר Payscale.com מביא רשימה של 10 התארים המתגמלים ביותר בארה"ב. אם אתם אוהבים מספרים ומדע, אתם ברי מזל. יש תועלת גדולה בשילוב בין מקצועות ריאליים לחיי היומיום והיא מניבה הכנסה גבוהה בעתיד.

1. הנדסה. התחום כולל הנדסת חלל, הנדסה כימית, הנדסת מחשבים, הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת מכונות, הנדסה תעשייתית, הנדסה סביבתית והנדסה אזרחית.

2. כלכלה. המיתוס הנפוץ הוא שכלכלה מורכבת ממתמטיקה וסטטיסטיקה בלבד. כלכלה ברובה מורכבת מהרבה סטטיסטיקה ומתמטיקה, אך במסגרת הלימודים נתקלים גם במדעי החברה, פסיכולוגיה, מדעי המדינה והיסטוריה. ישנם היבטים חברתיים שניתן לשלב בסוג זה של עבודה, כלכלנים בין היתר יוצרים מדיניות חברתית – מקומית ובינלאומית. שכר ממוצע בשנה הראשונה – 50 אלף דולר, שכר שנתי ממוצע – 101 אלף דולר.

3. פיזיקה. פיזיקה היא מקפצה טובה ומדע שפותח מגוון אפשרויות לקריירה והשכלה. עם תואר ראשון בפיזיקה ניתן להתחיל בקריירה של מורה מדעים בבית ספר, לעבוד במעבדה, להפוך למתכנת ועוד. שכר התחלתי – 51 אלף דולר לשנה. שכר ממוצע - 98,000 דולר.

4. מדעי המחשב. תואר במדעי המחשב יאפשר לעבוד בכל סוג של עיבוד נתונים. מלבד עיסוק במערכות מידע ניתן לעסוק בעיצוב תוכנה, לבחור בין קריירה כשותף בחברת סטארט-אפ או מתכנת פרילנסר. שכר התחלתי – 56,400 דולר לשנה. שכר ממוצע – 97,400 דולר לשנה.

צילום: בלומברג
טקס סיום באוניברסיטת הארווארדצילום: בלומברג

5. סטטיסטיקה. אוהבים לשחק עם מספרים ולנתח נתונים? בתור סטטיסטיקאי ניתן לבחור בין ניתוח נתונים בעולם

העסקים ועד לפיתוח אסטרטגיות פוליטיות. בד"כ סטטיסטיקאים אוספים ומנתחים מידע עבור צרכי שיווק. שכר התחלתי - 48,600 דולר לשנה. שכר ממוצע – 94,500 אלף דולר לשנה.

6. ביוכימיה. בוגרי התואר יכולים למצוא עבודה כטכנאי מעבדה, אנליסטים כימיים ועוזרי מחקר. תואר זה גם פותח דלת להמשך השכלה בתחום הרפואי. שכר התחלתי 41,700 דולר לשנה. שכר ממוצע – 94,200 דולר לשנה.

7. מתמטיקאים. המשותף לכל המקצועות ברשימה זו הוא זיקה חזקה למתמטיקה. בכלל החיים שלנו מאורגנים על פי עקרונות מתמטיים. תואר במתמטיקה יכול להיות שימושי בתחומים כמו בנקאות ופיננסים, מדעי המחשב, ביטוח, תעשייה או חינוך. שכר התחלתי – 47,000 דולר לשנה. שכר ממוצע – 93,600 דולר לשנה.

8. ניהול בנייה. לבעלי כישרון לתכנון וביצוע פרויקטים מהתחלה ועד הסוף, קריירה זו מתאימה בדיוק. בעל מקצוע מלווה את הפרויקט מרמת התכנון ועד לשלב של חיתוך הסרט. מקצוע זה נלמד בכמה מהאוניברסיטאות מובילות בארה"ב. שכר התחלתי – 53,400 דולר לשנה. שכר ממוצע – 89,600 דולר לשנה.

9. מערכות מידע. עבור סטודנטים אשר מרגישים זיקה הן לעולם העסקים והן לעולם המחשבים מדובר במקצוע מתאים. כל עסק משתמש במערכת מידע על מנת למקם ולקדם את המוצר שלו. שכר התחלתי 51,400 - דולר לשנה. שכר ממוצע – 87,000 דולר לשנה.

10. גיאולוגיה. זה די מפתיע לגלות שתואר בגיאולוגיה מוביל לאחת הקריירות המכניסות ביותר. ידע של פיזיקה וכימיה בשילוב עם הבנת התהליכים המתרחשים באטמוספרה, קרקע ואוקיאנוס מובילים לקריירה מוצלחת עם אפשרות לעשיית כסף מדאגה לסביבה. שכר התחלתי – 45,000 דולר לשנה. שכר ממוצע – 84,200 דולר לשנה.הכתבה לקוחה מתוך אתר "כלכליסט"

תגובה 1: