יום שני, 14 במרץ 2011

סוף לטופס 17: המהפכה שתקל על הזקוקים לטיפול

במשרד הבריאות הוחלט לשים סוף לבירוקרטיה המתישה שנאלץ לעבור מי שזקוק לטופס שבו מתחייבת קופות החולים לשלם על השירות לחבריהן. התוכנית: רפורמה במערכת המחשוב שתבטל את הצורך בהצגת הטופס. באגודה לזכויות האזרח הזהירו מריכוז של נתוני המידע הרפואי: "הוא עלול להגיע לגורמים אינטרסנטיים"
ליטל גרוסמן 8/3/2011 19:30

 
מהפכה הדיגיטלית שתביא לביטול הצורך בטופס 17: במשרד הבריאות מתכננים רפורמה במערכת המחשוב שתאפשר להימנע מההליך המתיש הכרוך בהשגת התחייבות כספית מקופות החולים לשלם על השירות הרפואי שניתן לחבריהן. על פי חוזר מנכ"ל המשרד שפורסם היום (ג'), המערכות הממוחשבות של כל קופות החולים ובתי החולים יחויבו לפעול החל מ-2013 על פי קריטריונים אחידים על מנת ליצור סטנדרטיזציה של המערכת ולייעל את העבודה.

בזכות הרפורמה במערכת הרפואית הממוחשבת, יבוטל הצורך בטופס 17 שכן ההפניה תועבר ישירות על ידי הרופא המטפל לבית החולים, והחולה יצטרך רק לקבוע את התור במועד שנוח לו.

המערכת החדשה אף תזהיר מפני נתינת מינון שגוי של תרופה, או רגישות של חולה לתרופה. גם תהליך העבודה בין הרופא והאחות ישוכלל, והוא יכלול רישום דיגיטלי של ההוראות וביצוען על מנת לייעל את העבודה ולבצע בקרה.

משרד הבריאות מתכוון להשתמש במערכת הממוחשבת גם כבסיס נתונים שיסייע לביצוע מחקרים, וכן כבסיס לקבלת החלטות וקביעת מדיניות. במשרד מבהירים כי כל העברת הנתונים מהארגונים הרפואיים למשרד הבריאות, תעוגן בחקיקה מתאימה.

"לא נלקחו בחשבון שיקולי פרטיות החולים"

באגודה לזכויות האזרח הביעו הערב חשש שיישום המהלך יגרום פגיעה בפרטיות החולים בשל ריכוז המידע במאגרים ממוחשבים. לדברי עורך הדין אבנר פינצ'וק, ראש תחום מידע ופרטיות באגודה, "אין ספק כי למערכת הזו יכולים להיות יתרונות רבים אולם בצד היתרונות, חייבים לתת את הדעת על הסכנה של זליגת מידע רפואי אישי לגורמים אינטרסנטיים שונים, כמו גם לשימוש חורג שיעשה במידע בתוך המערכת למטרות זרות".

פינצ'וק הוסיף כי בדיון בכנסת שעסק במערכת המידע החדשה, התריע נציג משרד המשפטים כי בעת הקמת המערכת, לא נלקחו בחשבון שיקולים של שמירה על פרטיות החולים.

"בשנים האחרונות מנסה משרד הבריאות לקדם הקמת מערכת מידע גדולה ומקיפה אף יותר, אך הניסיונות הללו כשלו פעם אחר פעם, במידה רבה בשל טענות על היעדר שמירה על פרטיות החולים, ועולה חשש כי משרד הבריאות מנסה לקדם את המערכת הזו 'דרך הדלת האחורית'", אמר.

בתוך כך, היום נערך כנס של שירותי בריאות כללית בנושא בריאות ירוקה. במהלכו עלה הצורך במאגר נתונים ארצי למעקב אחר השפעות הסביבה על בריאות האוכלוסייה. "ללא מאגר שכזה ישנו קושי לבצע מחקרים, ואחת התובנות מהכנס היא שמשרד הבריאות וקופות החולים צריכות לפעול בשיתוף פעולה", אמר ד"ר רן בליצר, מנהל מחלקת תכנון מדיניות בריאות בכללית.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה