יום רביעי, 21 בדצמבר 2011

מהפך הענן - מטבח צבאי לשף גורמה


אופיר קרא-עוז19.12.11 | 16:28

מהפך הענן - מטבח צבאי לשף גורמה

מודל הענן יאפשר לאנשי IT עם תיאבון לעסקים להתקדם בתוך החברה
Storage

למרות ההסכמה הגוברת סביב היתרונות הגלומים במחשוב ענן, אני נתקל לעתים קרובות בשיחותי עם לקוחות בתהיה על משמעות הענן עבור צוות ה-IT בחברה. למרות המספר הגדל והולך של עסקים השואפים להעביר את תהליכי ה-IT שלהם לפלטפורמת ענן, רבים מהם עדיין לא בטוחים לגבי מקומם בעולם הרחב של הווירטואליזציה.
תעשיית ה-IT היתה מורכבת מאז ומתמיד ממגוון אנשי מקצוע שמתמחים באלמנטים נישתיים. משמעות הדבר היא שחברה בינלאומית טיפוסית צפויה לקבל שירות על ידי צוות מפולח במיוחד כמו מומחה לאחסון, מומחה לרשתות, מומחה לאבטחה, מומחה אפליקציות ומומחה רכש. בהשוואה למודל מסורתי זה, התפיסה של פלטפורמה יחידה שניתנת לניהול קל, עלולה לגרום לאי-נוחות רבה לבעלי ההתמחות.
ניתן להמשיל זאת לתחום הבישול. בעבר היו אנשי מערכות-המידע עובדים באחסנת הקמח, הכנת הבצק, ניקיון המטבח ובסוף הגישו לחם אחיד בחלק מהמקרים, או עוגות מופלאות במקרים אחרים. בענן, מסוגל צוות המחשוב להציע ללקוחות תפריט עשיר וגמיש ביותר המכיל שילובים רבים ומשונים, הן במודל הצריכה, הן במודל התשלום והן בעושר האפליקציות. ממודל של טבח צבאי, עוברים למודל חדש של יועץ קולינרי ושף גורמה.
בעוד שיש מנהלי IT המצפים ל-'סערת עננים' בזמן הקרוב, השאלה אינה בהכרח "האם זהו הקץ של צוות ה-IT?", אלא קץ צוות ה-IT במתכונתו העכשווית, כך שנכון יותר להתייחס לענן כאל הזדמנות עבור עובדי IT להתקדם בתוך החברה שבה הם עובדים, תוך העלאת פרופיל ה-IT בתוך העסק. מומחים בתעשייה מאמינים שהענן עשוי לייצר עבודות נוספות גם בתחום הטכנולוגי: בעוד רכיבים מסוימים כמו תשתיות חומרה הופכים שקופים, התפיסות המורכבות יותר של הקצאת משאבים וניהול עלויות נהיות מתוחכמות יותר.
המעבר למחשוב ענן יהפוך את צוותי ה-IT למגובשים ועקביים יותר, ופועלים על בסיס אוטומטי. הענן מבטיח שקיפות ברורה בנוגע לעלויות ועשוי לעזור בקבלת החלטות עסקיות טובות יותר. בעבר, בניית מאגרי מידע וניהול רשתות נחשבו לכישורי ליבה. היום הענן מעביר את האחריות לאנשים בעלי יכולת ניתוח עסקי וחיזוי. כאשר האופן בו התוכנה פועלת משפיע ישירות על העלויות, המתכנתים לא יכולים להתעלם מסוגיות תפעולויות. כאשר המפעילים צריכים לשנות את העסק כל שבוע, הם חייבים למכן תהליכים על ידי תכנות אמיתי ובקרת איכות אמיתית.
מחשוב ענן מהווה הזדמנות ענקית למנהלי-IT להפגין מענה לדרישות עסקיות, לקיבולת גמישה ולביצועים. תופעה זו עשויה להביא לעליה במספר האנשים הנכנסים לחטיבות IT ללא רקע טכני, אך עם ניסיון בניהול פרויקטים או בניהול מכירות, ובכך יסייעו ל-IT למצוא את מקומו החדש בארגון הכולל. לצד זה קיים גם פוטנציאל לעובדי IT עם 'תיאבון' לעסקים שכבר נמצאים בתוך הצוות, להתקדם בתוך החברה.
על פי סקר גרטנר, עד שנת 2016 הישגים בחדשנות יהיו בין שלושת הקריטריונים העליונים לבחירת מנמ"רים חדשים. עדיין, לפני שזה יקרה, מנמ"רים ומנהלי IT חייבים לוודא שהתפתחות כישרון זה תשובץ במפת הדרכים הטכנולוגית בשלוש עד חמש השנים הבאות. בין אם אנשים רואים בשינוי זה הזדמנות או מכשול, שווה לזכור כי הוא לא יקרה בין לילה. למעשה, בטווח הקצר, אנו צפויים לראות צמיחה בתעסוקה, כאשר עסקים שואפים להעסיק מומחים רב-תחומיים שיעבדו לצד צוותי ה-IT הקיימים.
אופיר קרא-עוז הוא מנהל מרכז המו"פ של EMC בבאר שבע

2 תגובות:

  1. כל כך הייתי רוצה לאכול במטבח שלך, אתה נשמע בן אדם רהוט ומעוצב.
    הבעיה העיקרית? שאתה עדיין לא הסברת לנו ענן מהו, לא אתה ולא אף אחד אחר בתחום. נשמע כמו גימיק שיווקי ותו לא (הם, לא אתה).

    השבמחק